Özgeçmiş

PROF. DR. Nükhet HOTAR

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Nükhet Hotar, Türk siyasetçi ve akademisyen. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Teorisi ve Kantitatif Yöntemler Bölümü’nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, İktisat Ana Bilim Dalı’nda Yüksek Lisans; Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı’nda ise Doktora çalışmalarını tamamlamıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim elemanı olarak göreve başlayan HOTAR; 1990 yılında Yardımcı Doçent, 1992 yılında Doçent ve 1998 yılında Profesör unvanını almış; 1998-2002 yılları arasında Çalışma Ekonomisi Anabilim Dalı Başkanlığı görevini de yürütmüştür. Çok sayıda sosyal sorumluluk projesinde görev alan HOTAR; 10 yıl boyunca Ege Bölgesi’ndeki tek kadın resmi arabulucu olarak çalışmış; birçok kamu kurum ve kuruluşu ile sendikalarda eğitimler vermiştir.

2002 yılında siyasete girerek, Adalet ve Kalkınma Partisi’nde (AK PARTİ) 14 yıl boyunca Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 22., 23., 25. ve 26. dönem İzmir Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bulunan HOTAR, bu süreçte Avrupa Birliği Uyum Komisyonu Başkan Vekilliği; Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyeliği de yapmıştır. Çalışma ekonomisi, aile araştırmaları, sendikacılık, ücretler ve toplu sözleşme gibi alanlarda akademik çalışmalar yapan ve çok sayıda yayını bulunan HOTAR; 15 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yükseköğrenim hayatına başladığı Dokuz Eylül Üniversitesi’nin ilk kadın rektörü olarak atanmıştır. Prof. Dr. Nükhet Hotar, 27 Temmuz 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeniden rektörlüğe atanmıştır.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü

Prof. Dr. Nükhet Hotar

Sevgili Öğrenciler,

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen 2018-2019 Eğitim Dönemi Açılış Törenine hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. Bu anlamlı günde sizlerle bir arada olmaktan; tıp dünyasının geleceğine yön veren bilim insanları ve sevgili öğrencilerimizle buluşmaktan büyük mutluluk ve onur duyuyorum.

Konuşmama başlamadan önce fakültemizin ve üniversite hastanemizin bugünlere gelmesinde emeği geçen başta kurucu hocalarımız olmak üzere; çok değerli akademik ve idari personelimize, destekçilerimize ve vatandaşlarımıza içtenlikle teşekkür etmek istiyorum. Onlar sayesinde üniversitemiz, sağlık alanında ciddi sorumluluklar üstlenerek, hem üniversitemizi hem de fakültemizi gerçek anlamda markalaştırdı. Bu nedenle bugün aramızda olsun olmasın; insan hayatı ve geleceği adına çalışan mensuplarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Elbette bu duygularımı sizlerle paylaşırken; üniversitemiz ve tıp camiası için çok değerli bir ismi burada anmadan geçmeyeceğim. Kendisi, ülkemizin yetiştirdiği saygın bilim insanlarından birisi olarak, tıp bilimine ve üniversitemize uzun yıllar hizmet etmiş bir isimdi. Aramızdan bir süre önce ayrılan üniversitemizin üçüncü rektörü, sevgili hocamız Prof. Dr. Namık Çevik’i ve ebediyete uğurladığımız tüm hocalarımızı rahmet ve minnetle anıyorum.

Prof. Dr. Nükhet HOTAR

DEÜ REKTÖRÜ

22 Temmuz 2022

Rektör

Prof. Dr. Nükhet Hotar, 27 Temmuz 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yeniden rektörlüğe atanmıştır.

15 Temmuz 2018

DEÜ Rektör

Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi rektörlüğüne atandı.

2002

Siyasi Biyografi

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde 14 yıl boyunca Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüştür. 22., 23., 25. ve 26. dönem İzmir Milletvekiliği yapmıştır

1998

Profesör

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü

1994

Doçent

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü

1990

Dr. Öğretim Üyesi

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Öğrenci & Etkinlik

DEÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Nükhet HOTAR'ın üniversitemizin değerli öğrencileri ile katılım sağladığı etkinlikler.